Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Niestety powstańcy byli bardzo słabo uzbrojeni. Trudności w dotarciu do zakonspirowanych magazynów broni spowodowały, że w momencie wybuchu Powstania żołnierze dysponowali zaledwie 40% i tak skromnych zasobów broni i amunicji. Wg udokumentowanych źródeł polscy żołnierze mieli do dyspozycji:


1.000 karabinów zwykłych
300 pistoletów maszynowych
60 ręcznych karabinów maszynowych
7 ciężkich karabinów maszynowych
35 karabinów przeciwpancernych i Piatów
1.700 pistoletów zwykłych
25.000 granatów

Zapasy amunicji były przewidziane na kilkudniową walkę.
Oznaczało to w praktyce, że uzbrojony był co 10 powstaniec. Pozostali mogli liczyć na broń zdobyczną lub przejętą po poległych kolegach.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Uczniowie klasy III wraz z Rodzicami, Panią Dyrektor Martą Kanią, wychowawczynią Barbarą Skoczylas – organizatorem odwiedzili proboszcza Leszka Biłasa, który odprawił Mszę Świętą w intencji dzieci komunijnych, Rodziców, wychowawców oraz pozostałych uczestników pielgrzymki. Gospodarze przygotowali dla uczestników pielgrzymki poczęstunek grillowy oraz ciasta, napoje. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Na pamiątkę niezwykłego spotkania wszyscy uczestnicy pielgrzymki obdarowani zostali przez księdza Leszka obrazami Patronki Sanktuarium.

  • Bogoria
  • Bogoria
  • Bogoria

 

Więcej w galerii

Dodatkową atrakcją dla uczestników pielgrzymki było zwiedzenie Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie znajdujące się przy ulicy Kornela Makuszyńskiego 1. Dzieci zwiedziły ekspozycję znanych postaci bajkowych.

Pacanów

Kolejną atrakcją dla uczestników pielgrzymki było zwiedzanie ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Dzieci były niezwykle zainteresowane historią zamku, którą bardzo ciekawie opowiedziała Pani Dyrektor Marta Kania. Pobyt na zamku był tak ciekawy, że uczestnicy pielgrzymki z żalem ruszyli w dalszą drogę.

 

  • Krzyżtopór
  • Krzyżtopór

Mamy nadzieję, że uda nam się powtórzyć wizytę na zamku oraz u księdza Leszka. Za wspaniałe przyjęcie pielgrzymów składamy Serdeczne Bóg Zapłać.

Organizator pielgrzymki Barbara Skoczylas